Kako prestat pusit
Ukoliko ste se odlučili za postupnu metodu prestajanja pušenja onda pročitajte ovih nekoliko prijedloga kako smanjiti broj popušenih cigareta:
promijenite vrstu cigareta, pušite one koje vam se manje dopadaju pa ćete imati i manju želju
zamijenite obične cigarete onima ‘light’, ali pritom pazite da ne počnete pušiti više cigareta dnevno. Ideja iza ovoga je da naviknete tijelo da funkcionira s manje nikotina.
kad pušite, popušite cigaretu samo do pola
svaki dan zapalite prvu cigaretu jedan sat kasnije
odlučite da pušite samo na parne ili neparne sate u danu
pazite na prehranu, postoje namirnice poput kave, piva i masne hrane koje vas potiču da zapalite. S druge strane, voće i mlijeko ne idu dobro s cigaretom.
ne praznite pepeljaru. Ona će vas podsjetiti na to koliko pušite.
Ne pušite po ‘automatizmu’
Neke cigarete pušite jer vam trebaju, a neke zapalite automatski. Budite svjesni prije nego zapalite, koliko to zapravo želite.
Prvi dani nepušenja i kako ih prebroditi?
Nakon što zapalite zadnju cigaretu pobacajte sve zalihe cigareta, šibice i upaljače. Po mogućnosti ih nemojte bacati u kantu za smeće koja vam je u blizini kako se ne bi zatekli par sati kasnije kako kopate po smeću.
Prvih par dana provodite u ambijentu bez dima, ne zalazite u zatvoreni kafić, ne družite se s osobama koje će pušiti. Umjesto toga, dobro bi vam došla fizička aktivnost koja će vas opustiti. Nemojte se ‘tješiti’ alkoholnim pićima jer će vam ona ojačati želju.
Svaki dan si postavite cilj da taj dan izdržite bez cigarete. I budite ponosni na sebe kada ga izdržite. S vremenom će potreba jenjavati, a u vama se sve više javljati pozitivan osjećaj uspjeha i novog životnog poleta.
Prvi mjeseci nepušenja- prilika za stjecanje novih navika
Fizička aktivnost odlična je navika koja vas motivira na nepušenje. Lijepi je osjećaj da ste pretrčali/prehodali neku dionicu s lakoćom i bez da ste se uspuhali što ne biste mogli nakon popušene cigarete.
Fizička i svaka druga aktivnost dobra je i zato što ćete prve dane nakon prestanka pušenja biti prilično hiperaktivni (da ne kažemo nervozni). Zadajte si raspored, budite zaposleni jer nije dobro da besposličarite i razmišljate kako bi bilo lijepo još barem jednom povući dim.
Što kada vas uhvati kriza?
U vašoj kratkoj karijeri apstinenta od cigareta doći će trenutak kada ćete po cesti primjećivati sve zapaljene cigarete i ljude kako puše. Doći će i trenutak kada ćete biti jadni i bezvoljni i reći si: Što se ja tu mučim, život je kratak, idem zapaliti uz kavu i život će biti opet lijep.
Ovisnost o cigaretama » vašem tijelu nedostaje nikotin, a vama nešto u rukama. Kada vas uhvati kriza bitno je znati da je ona prolazna.
Ako vam nedostaje da nešto radite rukama možete umjesto cigarete imati pri ruci grickalice, mrkvu, čačkalice (poput Silvestar Stalonea u nekom filmu), žvakaće gume i sl.
Metode opuštanja mogu vam biti od koristi, izdvojit ćemo jogu, meditaciju, istezanje, opuštajuću muziku.
Hoću li se udebljati kada prestanem pušiti?
Odgovor je: Možda. Ljudi kada prestanu pušiti postaju hiperaktivni i imaju više vremena jer ga ne troše na pušenje. To vrijeme može se potrošiti na nešto korisno ili na kopanje po hladnjaku. Na vama je da odlučite. Ako morate nešto raditi rukama, umjesto da mažete paštetu na sendvič nabavite si Rubikonovu kocku.
Činjenica je da će hrana dobiti bolji okus jednom kada prestanete pušiti.
Što se događa u tijelu kada prestanete pušiti?
12 sati nakon zadnje popušene cigarete tijelo se počinje čistiti. Količina nikotina i karbon- monoksida u tijelu lagano opada, a srce i pluća počinju oporavak.
Nakon 3 dana dolazi do znatnog opadanja štetnih tvari u tijelu. Vaš osjet mirisa i okusa se popravlja, dišete lakše mada je moguće da kašljete (tako se pluća čiste). Čišćenje tijela nije popraćeno ugodnim osjećajem, nego naprotiv, nelagodom jer se javljaju apstinencijski simptomi.
Simptomi koji se mogu javiti u prva dva tjedna nepušenja, a kasnije nestaju:
Fizički simptomi: Suha usta i grlo, glavobolje, problemi sa spavanjem, umor, glad, kašljanje, šmrcanje, iskašljavanje
Psihički simptomi: Nagle promjene raspoloženja (izmjenjuju se euforija i depresija, očaj), razdražljivost, hiperaktivnost, manjak koncentracije
Što ako ponovno zapalite?
Prestali ste pušiti, bili ste disciplinirani i ipak vam se omaklo, zapalili ste. Što sad?
Prvo i osnovno, osjećat ćete se loše zbog toga, predbacivat ćete si ‘toliko sam se trudio i što mi je ovo trebalo’. Ipak, nije sve propalo i ne trebate se proglasiti ponovnim pušačem. Bitno je da vidite što je dovelo do toga. Jeste li bili na kavi i došao vam je ‘gušt’ pa ste morali zapaliti? Ako da, vi ne smijete neko vrijeme ići na kave.
Je li se na poslu dogodila ‘stresna i kritična’ situacija pa ste morali zapaliti? Ako da, razmislite o tome da prestanak pušenja počnete pred godišnji odmor da izbjegnete takve situacije.
Je li se dogodilo da ste nešto postigli i odlučili ste ‘proslaviti’ cigaretom? U tom slučaju se zapitajte je li ta cigareta zaista bila nagrada ili kazna obzirom da želite prestati pušiti.
Ako ste neplanirano popušili cigaretu prihvatite to i nastavite s nepušenjem.
Alternativne metode prestanka pušenja
Hipnoza i prestanak pušenja
Sugestivnim i autosugestivnim metodama se potiče gađenje prema cigareti što može pomoći pri prestanku. U Hrvatskoj postoje osobe koje se time bave. Uspjeh ove metode ovisi o sugestivnosti pojedinca.
Akupunktura i prestanak pušenja
Akupunktura može pomoći u procesu odvikavanja, ali sama po sebi nije garancija prestanka. Ipak, mnogi bivši pušači smatraju ju korisnom.
Post a Comment